Haberler


Prof. Dr. Kılınç'tan sigarayı bırakma çağrısı

 

TÜRK Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’de sigara içen kişi sayısının arttığını ve bu nedenle tütün mamulleriyle savaş yöntemlerinin gözden geçirilip eksiklerin tamamlanması gerektiğini söyledi. Günde sadece 1 sigara içilse bile akciğer ve kalpte ciddi hasarlar oluştuğunu, kısırlık, üreme organı ve meme kanseri riskinin arttığını belirten Kılınç, sigarayı bırakmak isteyenleri ALO 171 ve sigara bırakma polikliniklerine başvurmaya davet etti.

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından dünyanın en büyük sağlık sorunu ilan edilen, 'dünyanın en hızlı yayılan ve en uzun süren salgını' olarak tanımlanan sigara dünyada yılda 7 milyon, günde 11 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Türkiye'de de 17 milyon tütün bağımlısı olduğunu belirten Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, "Geçmiş yıllarda bunu 15 milyon olarak telaffuz ediyorduk ama son dönemde maalesef yine 2008 rakamlarına doğru bir tırmanış söz konusu. Dolayısıyla sigara içme hastalığına yakalanmış kişi sayısının arttığını söyleyebiliriz. Tütünden ve mamullerinden para kazanan endüstri, sürekli kazanç artırmak için çalışıyor. Bunun karşısında alışageldiğimiz yöntemlerle durmak ve özellikle gençlerin başlamasını engellemek pek mümkün olmuyor. Bu da tütün endüstrisinin bağımlı oranını artırmasına sebep oluyor. Onun için yöntemlerimizi bir daha gözden geçirip neyi eksik yaptıysak onu tamamlayarak yeni yöntemlerle tütün mamullerine karşı savaşmaya başlamamız gerekiyor. Özellikle gençlerin sigaraya başlamasını engellemeye yönelik yöntemleri ajandamıza almamız lazım" dedi.

 

Metrobüs durağında sigara içenler 'Yeşil Dedektör'e yakalanacak !

 

Yeşilay tarafından hayata geçirilen 'Yeşil Dedektör' uygulamasıyla, sigara içilmesi yasak alanlarda yapılacak ihlallerin önüne geçilmesi hedefleniyor. Uygulamayla metrobüs duraklarında da sigara içenler 'Yeşil Dedektör'e yakalanacak.

Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, sigara bağımlılığı, yasaklar ve 'Yeşil Dedektör' uygulaması hakkında bilgi verdi. Yılmaz, kimyasal bağımlılıkların en problemlisi olarak sigarayı gördüklerini ve bir yılda sigaradan kaynaklı sağlık sorunlarıyla 100 bin kişini hayatını kaybettiğini söyledi.

Habertürk'ün aktardığına göre, elektronik sigara ve nargile türlerinin de sigara gibi kapalı alanlarda yasak olduğunun altını çizen Yılmaz, sigarada uygulanan yasakların bu ürünler üzerinde de keskin bir şekilde uygulanması gerektiğini söyledi. 

'YEŞİL DEDEKTÖR'E YAKALANACAKLAR

Restoranlar, kafelerde hatta metrobüs istasyonlarında dahi kullanılan ‘Yeşil Dedektör' uygulamasıyla sigara içilmeyen alanlarda yapılan ihlalleri kayıt altına alıp gerekli bildirimleri yaptıklarını söyleyen Savaş Yılmaz, Sağlık Bakanlığı'na giden yüzde 25 ile yüzde 30 arasında ihbarların bu uygulamayla yapıldığını söyledi. Elektronik sigara içilmesiyle ilgili bir açıklama yapılmadı.

 

BİZİ TAKİP EDİN !

+90 538 896 82 56

PremiumBuhar.com © 2019 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır